Ułatwienia dostępu

e340a4ec6b94070d6c4d046f1a886368.png
71efc9c716e1c5522ad3933ec2ccce9c.png
Słownik Wędkarski

Słownik wędkarski to doskonały dział dla początkującego wędkarza. Jest tu przedstawione większość pojęć związanych z wędkarstwem. Dzięki temu działowi możemy rozwiać nasze wątpliwości związane z trudnymi pojęciami pojawiającymi się często czy to na stronach internetowych czy w prasie wędkarskiej. Słownik został ułożony alfabetycznie co ułatwi nam wyszukiwanie danej informacji.

 

AKWEN - jest to określona część obszaru wód, jest odpowiednikiem terenu na lądzie.

BŁYSTKA - sztuczna przynęta spinningowa wykonana z metalu. Profilowane kawałki metalu, którym nadajemy najprzeróżniejsze kształty, błystki wirowe składają się z korpusu i skrzydełka obracającego się wokół osi błystki.

BRODA - wielokrotne splątanie się żyłki w trakcie wyrzutu żyłki z przynętą przy użyciu kołowrotka, najczęściej przyczyną powstania "brody" jest niestaranne nawinięcie przed wyrzutem żyłki na szpulę.

CIĘŻAREK - jest to ołowiany obciążnik który pozwala rzucić cały sprzęt na określoną długość oraz służy do utrzymywania się spławika w pozycji pionowej.

DOTYK - sposób łowienia ryb polegający na dotykaniu przynętą i prowokowania ryb żerujących pod samą powierzchnią rzeki czy jeziora.

FINKA - jest to nóż przydatny podczas wędkowania.

GÓRKA PODWODNA - wybrzuszenie dna, bogato pokryte roślinnością, bardzo często jest to miejsce doskonałego połowu.

GRUNT - głębokość na której zamierzamy łowić ryby. Grunt jest to odległość na żyłce pomiędzy haczykiem a spławikiem.

GRUNTOMIERZ - ciężarek przywiązany do końca żyłki i spuszczony na dno, służący do precyzyjnego określania głębokości wody na łowisku.

HACZYK - jest to niezbędny przyrząd do połowu. Służy to zacinania i wyciągania ryb do brzegu. Wiąże się go na końcu żyłki.

IKRA - są to jaja, które ryby składają podczas tarła.

JĘTKA - jest to owad którego używa się jako przynęty. Żyje on zaledwie kilka godzin.

KALENDARZ WĘDKARSKI - spis dni, w którym zaznaczone są orientacyjne okresy tarła i najlepszych połowów ryb.

KOŁOWROTEK - jest to urządzenie mechaniczne służące do magazynowania i zwijania żyłki - żyłka magazynowana jest na specjalnej szpuli a może być nawijana przez obrót samej szpuli lub obrót specjalnego kabłąka wokół szpuli nieruchomej. Szybkość nawijania żyłki na szpulę zależy od szybkości z jaką obracamy korbkę.

KOTWICA - jest to haczyk przeważnie z trzema ale również i z dwoma ostrzami. Służy ona przeważnie do połowu drapieżnych (na żywca) oraz do uzbrajania woblerów.

LARWA - służy jako wędkarzowi jako dobra przynęta.

ŁOWISKO - akwen wodny (określone miejsce w rzece lub jeziorze), gdzie zamierzamy łowić ryby.

MUCHA (metoda połowu) - sposób połowu ryb na przynętę zwaną sztuczną muchą, podstawę sprzętu stanowi specjalna linka, której ciężar starannie dobieramy do wędziska, sztuczna mucha, którą łączymy z linką za pośrednictwem specjalnego przyponu o zmiennej grubości żyłki.

MUCHA (sztuczna) - są to wszystkie przynęty bez względu na kolor kształt, wielkość, które przypominają owady.

OSĘKA - jest to hak do wyciągania dużych ryb.

OSOKA - jest to roślina, która rośnie w wodach, lubi dno miękkie i muliste. Czasami tworzy gęsty kożuch na powierzchni wody.

OCHOTKA - larwy tych owadów stanowią jedną z najlepszych przynęt naturalnych.

PIERZCHNIA - specjalny łom do wykuwania otworów w lodzie.

PODBIERAK - jest to siatka umocowana na kiju, który jest na końcu rozwidlony. Służy do wyciągania ryb przeważnie z wysokiego brzegu gdzie nie mamy dostępu do ryby aby ją wyciągnąć rękoma.

PRZELOTKA - jest to część wędki (metalowa lub plastikowa), które służy do podtrzymywania i do wyciągania żyłki z wody. Są różne rodzaje przelotek: rolkowe, druciane, konstrukcyjne, z wkładką ceramiczną lub węglową.

PRZYDUCHA - jest to brak tlenu w wodzie wywołany rozwojem glonów.

PRZEPŁYWANKA - metoda połowu ryb , w której zestaw wędkowy wraz z przynętą spływa z prądem wody, stosujemy ją przede wszystkim na rzece, niekiedy na jeziorach.

PRZERĘBEL - jest to otwór który wykłuwa się w lodzie i który służy do połowu ryb pod wodą.

PRZYNĘTA - pokarm dla ryb nakładany na haczyk.

PRZYPON - część żyłki, do której bezpośrednio przywiązujemy haczyk, przypon powinien być cieńszy od żyłki aby był mniej widoczny dla ryby.

RYBITWA ZWYCZAJNA - jest to szybki ptak o energicznych ruchach z charakterystycznymi długimi wąskimi skrzydłami.

SPINNING - metoda połowu drapieżników na sztuczne przynęty tj. błystka wahadłowa, błystka obrotowa, wobler, itp. Przynętę wyrzucamy na kilkadziesiąt metrów a następnie skręcając korbką ściągamy ją do naszego stanowiska.

SPŁAWIK - część zestawu wędkowego służąca do umieszczania i utrzymywania przynęty na określonej głębokości łowiska, ponadto jest sygnalizatorem brania poszczególnych gatunków ryb.

STANOWISKO WĘDKARSKIE - miejsce, z którego wędkarz łowi ryby, może łowić je z brzegu rzeki czy jeziora, z mostu, stojąc w wodzie lub w łodzi.

TAMA - jest to budowla wodna do regulowania przepływu wody albo jej spiętrzania.

TWISTER - jest to mała rybka (przeważnie gumowa o różnych kolorach i odcieniach), którą łowi się przeważnie ryby drapieżne.

UCHO - jest to część haczyka, która służy do tego aby się żyłka nie ześlizgiwała z haczyka.

WOBLER - sztuczna przynęta wykonana najczęściej z drewna, metalu lub sztucznego tworzywa, przypominająca swoim wyglądem różne ryby. Woblery dzielimy na pływające i tonące.

WĘDKA - jest to kij na którym umieszcza się kołowrotek oraz przez przelotki przekłada się żyłkę. Służy do rzucania całym zestawem.

ZACZEP - zaczepienie się haczyka, błystki o roślinność podwodną, a czasem o gałęzie przybrzeżnych drzew lub krzewów.

ZANĘTA - wszystkie produkty wrzucane do wody przed połowem w celu przywabienia i przyzwyczajenia ryb do pobierania określonego pokarmu.

ŹRÓDŁO - jest to naturalny wypływ wody gruntowej na powierzchnię Ziemi, zachodzi pod wpływem siły ciężkości lub ciśnienia hydrostatycznego.

ŻYŁKA - jest to linka zawinięta w jednym końcu na szpuli kołowrotka a do drugiego końca można przywiązać np. haczyk, błystkę , woblera, muchę i inne sztuczne przynęty. Z żyłki możemy zrobić przypony o różnej długości i grubości. Na żyłce umieszczamy również spławik, sprężynę, ciężarki z ołowiu, itp.

ŻYWCÓWKA - metoda połowu ryb drapieżnych przy użyciu żywej rybki jako przynęty.

ŻYWIEC - żywa rybka służąca jako przynęta przy połowie drapieżników.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda

Parse error in downloaded data

Kalendarz

« Wrzesień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Nasze Sukcesy

Polecamy