Ułatwienia dostępu

e340a4ec6b94070d6c4d046f1a886368.png
71efc9c716e1c5522ad3933ec2ccce9c.png
Ryby naszych rzek i jezior

Leszcz, jest to ryba karpiowata o dużym znaczeniu gospodarczym, odznaczająca się wysokim ciałem, silnie bocznie ścieśnionym. Jego wysokość mieści się w długości 2,5 - 3 razy. Od krąpia odróżniamy go po ciemnych, szaroniebieskich płetwach oraz ryjowaty pysku. W płetwie grzbietowej znajdują się 3 promienie twarde i 9-10 miękkich, w odbytowej 3 twarde i 28-30 miękkich. W czasie tarła samce mają na głowie i łuskach, białą, twardą skórną wysypkę. Leszcz trzyma się spokojnych, wolno płynących i stojących wód, najczęściej żyje przy dnie. Tarło przypada na maj i czerwiec, gdy temperatura wody wynosi 18-20 C. Przeciętnie leszcz osiąga masę 1-2 kg, maksymalnie 5 kg. Leszcz ma duże znaczenie jako ryba wędkarska. Występuje licznie, zwłaszcza w zbiornikach zaporowych, gdyż łatwo się rozmnaża. Niedostatecznie poławiany karłowacieje, traci na wartości i znaczeniu i konkuruje z innymi rybami karpiowatymi.

****************************************************************************************

Okoń, jest przedstawicielem starej rodziny ryb okoniowatych, do której należy około 96 gatunków. Typową jego cechą jest czarna plama na końcu pierwszej płetwy grzbietowej i 5-9 ciemnych pasów na bokach ciała. Ciało ma owalne, bocznie ścieśnione, pokryte drobnymi, grzebykowatymi łuskami. Łuski zachodzą na głowę i wieczko skrzelowe. Pysk jest duży, końcowy, z równomiernie rozmieszczonymi zębami. Oczy są duże i ruchome. Żyje stadami i unika wód szybko płynących i zimnych. Tarło przebiega w temperaturze 7-8 C. Ikrzyca składa od 20 do 200 tys. jaj na kamienie lub zanurzone gałęzie. Wzrost okonia jest szybki. Jego duża rozrodczość powoduje, że w wielu wodach naturalnych tworzy bardzo liczne populacje, które wywierają silną presję na inne, współżyjące z nim ryby.

****************************************************************************************

Płoć, jest w nizinnych wodach jedną z najpospolitszych ryb karpiowatych. Płoć ma smukłe, spłaszczone ciało z wypukłym brzuchem. Charakterystyczna jest czerwona barwa tęczówki jej oka. Wyraźnym jej znakiem rozpoznawczym jest też zabarwienie płetw. Płetwy ogonowe i grzbietowe są szare, piersiowe-pomarańczowe, a brzuszne i odbytowa są zabarwione na czerwono. Brzegi płetw martwej płoci szybko sinieją (niebieszczeją). Ryba ta żyje w dolnym biegu rzek, w zatokach i starorzeczach, we wszystkich warstwach wody, najczęściej jednak w strefie przybrzeżnej. Jej rozród przypada na kwiecień. Samce w okresie rozrodu mają na głowie białą wysypkę tarłową. Ryba ta żywi się fauną bezkręgową. Osobniki starsze jedzą także pokarm roślinny. Płoć dożywa do 8-9 lat i osiąga wówczas długość 35-40 cm. Łowimy ją czułym sprzętem na przepływankę lub bez obciążenia.

****************************************************************************************

Szczupak. Ryba ta żyje we wszystkich nizinnych, stojących i wolno płynących wodach. Dociera także do partii wyżej położonych, wędrując pod prąd; na tych stanowiskach przebywa w miejscach zacisznych. Jest typowym drapieżnikiem, przy czym do tego trybu życia jest przystosowane całe jego ciało, a zwłaszcza spłaszczony, szeroki  pysk, uzbrojony rzędami zakrzywionych, ostrych zębów. Szczupak odżywia się w najwcześniejszych stadiach rozwoju drobnym planktonem, wylęgiem ryb i larwami ochotek. Gdy dorośnie do 21 mm staje się kanibalem, później wyłącznie drapieżnikiem. Szczupak szybko rośnie. W trzecim roku życia osiąga długość 40-50 cm i masę 1-3 kg. Maksymalnie dochodzi do 5-15 kg i 100 cm długości.

****************************************************************************************

Węgorz. Ciało ma silnie wydłużone, wężowate, bez płetw brzusznych. W części tylnej , w miarę przesuwania się ku ogonowi, jest coraz bardziej bocznie ścieśnione. Cechą umożliwiającą rozróżnienie płci jest kształt głowy i wielkość ciała. Samice mają głowę szeroką i dorastają aż do 2 m. Samce mają głowę wąską i osiągają maksymalnie długość 50 cm. Skóra jest bardzo mocna. Pysk może być silnie rozcięty. W naszych wodach ubarwienie grzbietu tej ryby jest ciemnozielone lub ciemnobrunatne, brzuch jest biały, a boki żółtawe. W czasie wędrówki do morza węgorz ma barwę połyskującej stali, brzuch zaś matowy, srebrnobiały. Węgorz prowadzi zazwyczaj nocny tryb życia; wówczas opuszcza swoją kryjówkę, by chwytać pokarm. Zjada drobne zwierzęta wodne. Wyciera się wiosną w Oceanie Atlantyckim w pobliżu wysp Bermudzkich i Bahama, na największej głębokości. Po tarle węgorze giną. Wykluty wylęg jest unoszony przez Golfstrom do brzegów Europy, gdzie wchodzi do wód słodkich.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Pogoda

Parse error in downloaded data

Kalendarz

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Nasze Sukcesy

Polecamy

Facebook