Mało jest miejsc na świecie, gdzie można łowić ryby bez żadnych ograniczeń. W wielu krajach gdzie gospodarka odcisnęła duże piętno na naturze, obowiązują przepisy wędkarskie pozwalające na legalne uprawianie tego hobby. Stowarzyszenia zrzeszające miłośników wędkowania posługują się własnymi regulaminami i kodeksami.
Amatorski połów ryb w Polce regulują dwie ustawy – w wodach śródlądowych ustawa o rybactwie śródlądowym, a w wodach morskich ustawa o rybołówstwie morskim. Te akty prawne, wraz z wydawanymi w formie ministerialnych rozporządzeń przepisami wykonawczymi, są podstawą dla wszystkich przepisów dotyczących wędkarstwa.
Aby łowić na polskich wodach, konieczna jest karta wędkarska. Jest to dokument ważny dożywotnio, wydawany dorosłym i młodzieży od lat 14 przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania.
Prawo do egzaminowania ma Polski Związek Wędkarski, największa organizacja zrzeszająca miłośników tego hobby. Po zdanym egzaminie kartę odbiera się w wydziale ochrony środowiska właściwego starostwa powiatowego.
Z obowiązku posiadania karty są zwolnione osoby, które nie ukończyły 14 lat (z tym, że mogą one łowić wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, która taką kartę posiada), cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce (jeżeli wykupili licencję na wędkowanie) oraz osoby wędkujące w wodach należących do osoby fizycznej uprawnionej do rybactwa, o ile uzyskały od niej zezwolenie na połów ryb.
Egzamin na kartę wędkarską można zdać w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury.
Koszty egzaminu:
Młodzież do lat 16 - bezpłatnie
Dorośli - 50 zł
oraz opłata w Starostwie Powiatowym za wydanie Karty wędkarskiej -10 zł
Spróbuj swoich sił, i zdaj wirtualny egzamin na kartę wędkarską